Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vybíral si ze tří občanství, teď střílí české góly

29. 7. 2006

Vybíral si ze tří občanství, teď střílí české góly

29. července 2006 
Mohl si vybrat, zda bude hrát za Česko, Slovensko nebo Maďarsko. Nakonec zvolil první možnost a český fotbal může jásat, jaký to získal talent. Brněnský mladík Marek Střeštík byl totiž nejzářivější hvězdičkou českého týmu do devatenácti let, který v uplynulých dvou týdnech vybojoval bronz na mistrovství Evropy v Polsku.

"Otec je Čech a maminka Maďarka. Já jsem se narodil a vyrůstal na Slovensku," popisuje Střeštík své spletité kořeny.

"V dorosteneckém věku jsem se ale přestěhoval do Česka, a když mi tehdejší trenér devatenáctky Horák zavolal, jestli chci hrát za český juniorský tým, ani chvíli jsem neváhal."

Za tuhle volbu si zatím Střeštík i český mládežnický fotbal mohou gratulovat. Díky ní prožili minulý týden jako ve snu.

V každém zápase ve skupině se mohl výběr trenéra Miroslava Soukupa, jenž dělá asistenta v Brně, opřít o střeleckou chuť vytáhlého blonďáka.

První duel proti Belgii: Střeštík si na vápně zasekává míč, nechává proběhnout dva obránce a pravačkou posílá míč k tyčce.

Druhý zápas proti Rakousku: Střeštík pohotově uklízí zpětnou přihrávku za záda bezmocného brankáře.

Třetí utkání proti Polsku: Střeštík si zpracovává míč ve vápně, kličkou se uvolňuje a pak zamíří přímo do šibenice.  "Tenhle gól byl nejlepší. Dát ho domácím na plném stadionu bylo úžasné," vyznává se Střeštík.

Až v semifinále proti Skotsku se jeho ostrostřelba zasekla a český tým na to doplatil vyřazením. "Přitom jsme byli lepší, celý druhý poločas jsme útočili. Chyběl nám jen poslední krůčik," připletlo se Střeštíkovi slovenské slůvko.

Na světový šampionát do dvaceti let, který za rok hostí Kanada, však dotlačil český tým. A to před zraky mnoha skautů z evropských klubů.

"Já jsem ale s žádným nemluvil. Teď se soustředím hlavně na to, abych se prosadil v Brně," vypráví Střeštík.

A propos, Brno. To zatím potenciál svého nadaného učně nevyužilo, devatenáctiletý talent do ligy nakoukl zatím jen jedinkrát. Když se však včera po návratu z Polska vypravil na masáž, zadrnčel mu telefon. "Trenér volal, že mám jet s týmem do Teplic," informoval potěšený Střeštík.

I když tuší, že prozatím nejspíš zůstane jen na lavičce. "Trenér mě asi nepostaví, mám v nohách čtyři zápasy. Ale kdyby bylo na mně, hrál bych hned. Klidně v základu," povídá mladý divoch.

Ostatně, svou všestranností kouči nabízí mnoho způsobů svého využití. Veden je jako útočník, v přípravě však hrál levého záložníka. "A v devatenáctce jsem zase nastupoval ve středu zálohy," připomíná Střeštík, muž s budoucností před sebou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář